The myth about convenience food, it is only convenient for those who sell it

What happens to those who buy it is they get a smaller wallet and a bigger waist line and health issues.

Let’s take a “staple” of “convenience food” Mac N Cheese. It costs between $1 and $1.50 a box and has(3) 1 cup servings. It really isn’t good for ANY of us. But it is convenient. And full of stuff the body doesn’t need.

002

004

Instead buy a 5lb bag of flour – $2.46 & 2 dozen eggs – $4.00 and make the pasta yourself for about .42 for 3 servings, with nothing but Flour, Egg, Water and Salt. Then you can add to that a variety of sauces, spaghetti, butter, cheese, add in canned or preferably fresh veggies and you actually have a decent meal for low cost.

If anyone wants to eat healthy, they have to be willing to put in the time and effort to do so. Can’t find fresh veggies at the market? Grow some, get your kids involved, they are much more likely to eat a veggie they grew. Get creative.

I make a low carb version with soy flour (which costs a little more) and I change out 1/3 of the water for a veggies, spinach or carrot, makes the flour green, get your kids to eat veggies without knowing it šŸ™‚

If you spend a little of your time, you will see your wallet get fatter while your waist gets smaller, seems a win/win for all.

Advertisements

4 thoughts on “The myth about convenience food, it is only convenient for those who sell it

  1. So so true! The amount of sugar, salt and fat in all convenience foods is mind boggling. You should check out Salt Sugar Fat by Michael Moss! He brings up a lot of the points you make šŸ˜€

    • Thanks for the info, I will. A little bit of time can make so much of a difference, I just wish I knew years ago what I know now. The internet makes research so much easier šŸ™‚

  2. I have long been of the belief that our bodies and genes and instincts think it’s still 200,000 years ago and we have to use up a lot of time and energy scrabbling after hard-to-find, poorly-nourishing food. Meanwhile, our food is in fact excessively abundant, excessively easy to obtain and excessively nourishing. That, along with the fact that we don’t have to chase after a ibex for 20 miles before we run it to ground and can kill it for meat, but can instead take our golf carts to the grocery store and back, is the REAL reason we’re fat. What do YOU think?

    • I think that is a big part, but a bigger issues is all the crap that is in our food. If you think about other countries say Italy for instance who eat pasta rich foods, or French and all that bread and cheese and deserts, they are still fairly non-obese. Why, because they still “hunt & gather” ie go out and do shopping every day or every other day, buy fresh veggies, fruits, meats, cheeses, not laden with preservatives and additives like here in America. There are so many things we add to our food here that not accepted in other countries, not sure if you saw my post on Diet Coke, they can’t all be wrong and were the only ones that are right. If something will last years on a shelf, how long can it last in your cells??? I think extra stuff in the food and a sedentary lifestyle and “large sizing” everything all contributes to an unhealthy life style

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s