don’t fall for “convenience”

in real speak that is “paying more for less” great example “baby carrots”  just buy a bunch of regular carrots.  Cut and chop them yourself…KEEP the peel…..it is where most of the good stuff is.  Buying prepped carrots hurts your bottom line and your health.

Just take a few minutes to wash them before eating if you don’t go organic

Organic Authority” magazine reports that carrots contain a high degree of phytonutrients, many of which are found in the skin or immediately beneath it. Consuming phytonutrients leads to a number of health benefits, including lessening your risk of cancer and boosting your immune response.

Get Crunching For Your Health

The U.S. Department of Agriculture National Nutrient Database doesn’t break down the nutritional value of peeled versus unpeeled carrots, but notes that raw carrots are a healthy item. One cup of chopped carrots has just 52 calories, less than a gram of fat and 3.6 grams of dietary fiber. Carrots are also a valuable source of calcium, potassium and a number of vitamins. They also provide beta carotene, which improves eye and skin health while improving your immune system.

Advertisements

The myth about convenience food, it is only convenient for those who sell it

What happens to those who buy it is they get a smaller wallet and a bigger waist line and health issues.

Let’s take a “staple” of “convenience food” Mac N Cheese. It costs between $1 and $1.50 a box and has(3) 1 cup servings. It really isn’t good for ANY of us. But it is convenient. And full of stuff the body doesn’t need.

002

004

Instead buy a 5lb bag of flour – $2.46 & 2 dozen eggs – $4.00 and make the pasta yourself for about .42 for 3 servings, with nothing but Flour, Egg, Water and Salt. Then you can add to that a variety of sauces, spaghetti, butter, cheese, add in canned or preferably fresh veggies and you actually have a decent meal for low cost.

If anyone wants to eat healthy, they have to be willing to put in the time and effort to do so. Can’t find fresh veggies at the market? Grow some, get your kids involved, they are much more likely to eat a veggie they grew. Get creative.

I make a low carb version with soy flour (which costs a little more) and I change out 1/3 of the water for a veggies, spinach or carrot, makes the flour green, get your kids to eat veggies without knowing it 🙂

If you spend a little of your time, you will see your wallet get fatter while your waist gets smaller, seems a win/win for all.